Araştırma Rehberleri

İslami İlimler

Hoş Geldiniz
İslami İlimler Konu Rehberi'ne hoş geldiniz. Bu rehber kütüphanenin olanaklarından araştırmalarınızda ve ödevlerinizde nasıl faydalanabileceğinizi anlatmak için oluşturulmuştur.

Rehber, alanınız ile ilgili kitaplara, dergilere, veri tabanlarına, danışma kaynaklarına erişim kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca yazma süreçlerinde ve atıf verme konularında yardımcı olmaktadır.
Sorumlu Kütüphaneci

Sedef Söyler

Kütüphane Çalışma Saatleri
Eğitim – Öğretim Dönemi:
 
Hafta İçi
Hafta Sonu
Merkez Kütüphanesi
08:00-23:00
09:00-17:00
Çalışma Salonu
08:00-23:30
08:00-23:30

Yaz Dönemi:
 
Hafta İçi
Hafta Sonu
Merkez Kütüphanesi
08:00-17:00
Kapalı
Çalışma Salonu
08:00-23:30
08:00-23:30
Not: Resmî tatil günlerinde yalnızca çalışma salonumuz hizmet vermektedir.
Abone Veri Tabanları
Açık Erişim Veri Tabanları
En Çok Okunan Basılı Kitaplar
Kur'an-ı Kerim'deki Temel Emirler ve Yasaklar                9789754701098: Türkiyede Din ve Siyaset: Makaleler 3

  Anahatlarıyla İslam Tarihi 1 (Adem Apak) - Fiyat & Satın Al | D&R             

Türkler, Türkiye ve İslamİslam Tarihi 1 Dini Düşünce ve İslam

Kitapların detaylı katalog bilgilerine erişmek için görsellerin üstüne tıklayınız.
Raf Düzeni
İslami İlimler ile ilgili basılı kitaplar kütüphanemizde aşağıda belirtilen konu numaralarında yer almaktadır.

Kütüphane kat planlarına göz atarak kütüphanedeki konumlarını öğrenebilirsiniz.
İslam Felsefesi B 741
İslam Ahlâkı  BJ 1291
Din ve Bilim Tarihi BL 245
İslam Tarihi BP 50
Siyer-i Nebi BP 75.27
Tefsir BP 130.4
Kur'an-ı Kerim Tarihi BP 131
Hadis BP 136
Katalog Tarama
 

Kütüphanemizde bulunan eserleri katalog tarama ile öğrenebilirsiniz.
Elektronik Kitaplara Erişim
Elektronik kitaplara kampüs ağı içinde ve dışında nasıl erişebileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi için rehberimizi inceleyebilirsiniz.
Kütüphaneler Arası Ödünç Verme
Üniversitemizin mensubu akademik personel, doktora ve yüksek lisans öğrencileri için anlaşmalı olunan akademik kütüphanelerden ödünç kitap isteği yapılabilmektedir.  Detay için lütfen tıklayınız.
Ulusal Toplu Katalog 
Ulusal Toplu Katalog (TO-KAT), Türkiye'deki farklı kataloglara ve otomasyon sistemlerine sahip kütüphanelerdeki materyallerin tek bir arayüzden taranabilmesini sağlar. Kütüphanemizde bulunmayan bir eserin başka bir kütüphaneden kütüphaneler arası ödünç hizmeti ile sağlanabilmesi için öncelikle TO-KAT taraması yapabilirsiniz.
E-Veri Tabanları
Bibliyografik Veri Tabanları

Ayarlar

Başlık Çubuğunu Gizle
Kutu İçeriğini Gizle
Favori Kutu

Biçimler

Bibliyografik Veri Tabanları
Piri Tüm Kaynaklarda Arama
Makale, dergi, e-kitap ve diğer tüm kaynak türlerinde arama yapmak için aşağıdaki arama kutusunu kullanabilirsiniz.

Dergi Arama
Aradığınız dergiye erişimimiz olup olmadığını aşağıdaki kutuyu kullanarak öğrenebilirsiniz.
 

 
Kütüphane Kaynaklarına Uzaktan Erişim
Kampüs ağı (interneti) dışındaysanız kütüphanenin elektronik kaynaklarına erişebilmek için VPN veya YETKİM aracını kullanmanız gerekmektedir.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 
TÜBESS Hizmeti
TÜBESS (Türkiye Belge Sağlama ve Ödünç Verme Sistemi), YÖK Tez Merkezinde bulunan erişime kapalı, tam metni indirilemeyen tezlerin YÖK’ten sağlanması hizmetidir.
Bu hizmetten Üniversitemiz akademik personeli ve doktora öğrencileri yararlanabilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 
İslami İlimler ile İlgili Ulusal Dergiler


Kapak Resmi

Kapak Resmi

Kapak Resmi

Kapak Resmi

Kapak Resmi

Kapak Resmi
DANIŞMA KAYNAKLARI
Akyol, Aygün.  (2016). İslam felsefesi tanımlar sözlüğü. Ankara : Elis Yayınları. Kütüphanedeki yeri için lütfen tıklayınız
Apak, İlhan. (Haz.). (1992). Evliyalar ansiklopedisi. İstanbul : Türkiye Gazetesi. Kütüphanedeki yeri için lütfen tıklayınız
Bilmen, Ömer Nasuhî. (1985). Büyük İslâm İlmihali. İstanbul : Bilmen Yayınevi. Kütüphanedeki yeri için lütfen tıklayınız
Karaman, Hayrettin vd. (2006). Kur'an yolu : Türkçe meâl ve tefsir. Ankara : Diyanet İşleri Başkanlığı. Kütüphanedeki yeri için lütfen tıklayınız
Mukatil b. Süleyman. (2016). Kur'an terimleri sözlüğü : el-Eşbah ve'n-Nezair fi’l-Qur'ani’l-Kerim. İstanbul : İşaret Yayınları. Kütüphanedeki yeri için lütfen tıklayınız
Özafşar, Mehmet Emin vd. (Ed.). (2017). Hadislerle islam : hadislerin hadislerle yorumu. Ankara : Diyanet İşleri Başkanlığı. Kütüphanedeki yeri için lütfen tıklayınız
Rahman, Afzalur (Haz.). (1996). Siret ansiklopedisi. İstanbul :  İnkılâp Kitabevi. Kütüphanedeki yeri için lütfen tıklayınızNot: Danışma kaynakları kullanıcılara ödünç verilememektedir. Sadece kütüphane içinde kullanılabilir.

   
           
Tez Veri Tabanları

Ayarlar

Başlık Çubuğunu Gizle
Kutu İçeriğini Gizle
Favori Kutu

Biçimler

Tez Veri Tabanları
Tez Arama
Tez aramanıza bu kutudan başlayabilirsiniz
 
Kütüphane Kaynaklarına Uzaktan Erişim
Kampüs ağı (interneti) dışındaysanız kütüphanenin elektronik kaynaklarına erişebilmek için VPN veya YETKİM aracını kullanmanız gerekmektedir.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 
Referans Yönetim Araçları
    

Akademik çalışmalarınızda, ödevlerinizde kaynakça oluştururken ve yazma sürecinde işlerinizi kolaylaştıracak Referans yönetim araçları konusunda destek hizmetleri vermekteyiz. Ayrıca kurumsal üyeliklerde Mendeley programında ek bulut hesabı imkanı sağlanmaktadır.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
Neden Atıf Yapmalıyım?
  • Gerektiği yerde mutlak şekilde yararlandığınız veya dayandığınız kaynağa gönderme yaparak, bu eserin bibliyografik bilgilerini tam olarak vermelisiniz.
  • Araştırmanızda kullandığınız kaynaklara atıfta bulunmanız ve kaynakça bilgilerini eksiksiz göstermeniz iki nedenden çok önemlidir.
  • İlk olarak faydalandığınız eserlerin yazarlarını açıkça belirtmek sizin ve söz konusu yazarlar için saygı ve güven açısından önemlidir, ilave olarak, sizin araştırmanızdaki bulgularınıza dayanacak olan diğer okurların, sizin bulduğunuz kaynakları kendi araştırmaları için kontrol etmelerini, doğrulamalarını ve gerektiğinde de asıl kaynağa ulaşmalarını sağlar.
  • İkinci olarak, faydalandığınız esere atıfta bulunmazsanız başka yazar ve araştırmacıların çalışmaları kendi eseriniz ya da çalışmanız gibi görülebilir ve böylece aşırma veya intihal (plagiarism) olarak adlandırılan ciddi bir suçu işlemekle suçlanabilirsiniz.
  • Bulduğunuz ve kendi araştırma yazınızda kullanacağınız eserlerin kaynağını belirtmek için, çalışmanızı sunacağınız kişi veya kurumun kendi araştırma alanı için uygun gördüğü veya tercih ettiği bir atıf standartı olabilir.
İntihal Analiz Programları
Kütüphanemiz aracılığı ile faydalanabileceğiniz intihal analiz programları aşağıdadır. İntihal analiz programlarını kullanmak ve ayrıntılı incelemek için tılayınız.

Turnitin:

İntihal tespit hizmeti veren web tabanlı bir yazılımdır.Öğrenci ödevleri, tezleri ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılmaktadır.Program; tez, ödev ve benzeri çalışmaları 17 milyardan fazla web sayfası, akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

iThenticate:

Akademisyenlerin, editörlerin ve hakemlerin; makalelerini milyonlarca web sayfası ve veritabanları ile karşılaştırarak benzerlik analizlerinin yapılmasını sağlamaktadır.iThenticate programı sadece doktora derecesi ve üzerindeki öğretim üyeleri tarafından kullanılabilmektedir.

intihal.net:


İntihal.net’de doküman tipi ve kullanıcı unvan sınırlaması bulunmamaktadır. Bu nedenle lisans, lisansüstü, doktora öğrencilerimiz ile bütün akademik ve idari personelimiz intihal.net aracından faydalanabileceklerdir.
 
  1. İslam Araştırmaları Merkezi (ISAM) Kütüphane ve Dokümantasyon
           Erişim için lütfen tıklayınız

      2.  İslam Araştırmaları Merkezi (ISAM) Katalog Tarama

           Erişim için lütfen tıklayınız
 

SubjectsPlus ile Güçlendirilmiştir.